Tickets & Deals
Home > Events > 2018 Results

2018 Results

Results, Red Bluff Round-Up, April 20-22,

2018 All-Around Winner: Rhen Richard, Roosevelt, Utah (tie-down roping and team roping)

Bareback Riding 2018 Red Bluff Champion: Jamie Howlett, Weatherford, Texas 1. Jamie Howlett, Weatherford, Texas 87.5 points on C5 Rodeo’s Virgil; 2. Zack Brown, Red Bluff, Calif. 87; 3. (tie) Bill Tutor, Huntsville, Texas and Jake Brown, Cleveland, Texas 85 each; 5. (tie) Seth Lee Hardwick, Ranchester, Wyo., Mason Clements, Springville, Utah, and Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah 84.5 each; 8. Steven Dent, Mullen, Neb. 83.5

Steer Wrestling 2018 Red Bluff Champion – Tyler Pearson, Louisville, Miss.

First round: 1. (tie) Jesse Brown, Baker City, Ore. and John Henry Franzen, Riverton, Wyo. 4.8 seconds each; 3. Nick Guy, Sparta, Wisc. 5.1; 4. Curtis Cassidy, Donalda, Alberta 5.2; 5. (tie) Rowdy Parrott, Mamou, La. and Ty Talsma, Avon, S.D. 5.3 each.

Second round:
1. (tie) Stan Branco, Chowchilla, Calif. and Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo. 4.2 seconds each; 3. (tie) Bridger Chambers, Stevensville, Mont. and Brad McGilchrist, Marysville, Calif. 4.4 each; 5. Jesse Brown, Baker City, Ore. 4.6; 6. (tie) Rhett Kennedy, Chowchilla, Calif. and Sterling Lambert, Fallon, Nev. 4.7 each.

Third round: 1. Bridger Chambers, Stevensville, Mont. 3.8; 2. Ty Erickson, Helena, Mont. 4.8; 3. (tie) Dirk Tavenner, Rigby, Idaho and Tyler Pearson, Louisville, Miss. 5.1 each; 5. Harley Cole, Okotoks, Alb. 5.3; 6. (tie) Taylor Gregg, Walla Walla, Wash. and Cody Cabral, Hilo, Hawaii 5.4. Finals: 1. Ty Erickson, Helena, Mont. 4.5 seconds; 2. Tyler Pearson, Louisville, Miss. 4.9; 3. Tucker Michael Allen, Oak View, Calif. 5.0; 4. Jesse Brown, Baker City, Ore. 5.1.

Average: 1. Tyler Pearson, Louisville, Miss. 21.0 on 4 head; 2. Bridger Chambers, Stevensville, Mont. 21.8; 3. Ty Erickson, Helena, Mont. 22.6; 4. Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo. 23.8; 5. Will Lummus, West Point, Miss. 24.1; 6. Jesse Brown, Baker City, Ore. 24.4.

Saddle bronc riding 2018 Red Bluff Champion – Zeke Thurston, Big Valley, Alb.
1. Zeke Thurston, Big Valley, Alb. 86.5 points on Calgary Stampede’s Urgent Delivery; 2. (tie) Rusty Wright, Milford, Utah, and Taos Muncy, Corona, N.M. 85 each; 4. Jesse Wright, Milford, Utah 82.5; 5. Chuck Schmidt, Keldron, S.D 82; 6. (tie) Ryder Wright, Milford, Utah, Wade Sundell, Boxholm, Iowa and Louie Brunson, New Underwood, S.D. 81 each.

Tie Down Roping 2018 Red Bluff Champion – Tyler Milligan, Pawhuska, Okla.

First round: 1. Cooper Martin, Alma, Kansas 9.1 seconds; 2. Randall Carlisle, Athens, La. 9.6; 3. Tyler Milligan, Pawhuska, Okla. 9.9; 4. Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif. 10.0; 5. Ty Baker, Van Horn, Texas 10.3; 6. Dakota Eldridge, Elko, Nev. 10.5.

Second round: 1. Timber Moore, Aubrey, Texas 8.6 seconds; 2. Fred Whitfield, Hockley, Texas 8.8; 3. (tie) Reese Riemer, Stinnett, Texas and Tyler Milligan, Pawhuska, Okla. 8.9 each; 5. Jake Pratt, Ellensburg, Wash. 9.0; 6. (tie) Rhen Richard, Roosevelt, Utah and JC Malone, Plain City, Utah 9.3 each.

Third round: 1. Adam Gray, Seymour, Texas 8.1 seconds; 2. Bo Pickett, Caldwell, Idaho 8.4; 3. Cooper Martin, Alma, Kan. 8.8; 4. Dakota Eldridge, Elko, Nev. 8.9; 5. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas 9.1; 6. (tie) Ty Baker, Van Horn, Texas and Rhen Richard, Roosevelt, Utah 9.7 each.

Finals: 1. Tyler Milligan, Pawhuska, Okla. 8.9; 2. Cooper Martin, Alma, Kan. 9.4; 3. Ty Baker, Van Horn, Texas 9.7; 4. Bo Pickett, Caldwell, Idaho 9.8. Average: 1. Tyler Milligan, Pawhuska, Okla. 38.2 seconds on 4 head; 2. Cooper Martin, Alma, Kan. 39.5; 3. Ty Baker, Van Horn, Texas 39.7; 4. Rhen Richard, Roosevelt, Utah 40.9; 5. Adam Gray, Seymour, Texas 42.7; 6. Bo Pickett, Caldwell, Idaho 43.1.

Team Roping 2018 Red Bluff Champions
- Cody Snow, Los Olivos, Calif. and Wesley Thorp, Throckmorton, Texas

First round: 1. Bubba Buckaloo, Kingston, Okla./Clint Summers, Lake City, Fla. 6.6 seconds; 2. (tie) Jr Dees, Aurora, S.D./Cody Cowden, Atwater, Calif. and Chant DeForest, Wheatland, Calif./Bronc Boehnlein, Riverside, Calif. 6.8 each; 4. Cody Snow, Los Olivos, Calif./Wesley Thorp, Throckmorton, Texas 6.9; 5. Ryan Reed, Modesto, Calif./Dalton Pearce, San Luis Obispo, Calif. 7.3; 6. Brenten Hall, Jay, Okla./Chase Tryan, Helena, Mont. 7.6; 7. Brock Hanson, Casa Grande, Ariz./Ryan Motes, 7.7; 8. Riley Minor, Ellensburg, Wash./Brady Minor, Ellensburg, Wash. 7.8.

Second round: 1. Luke Brown, Rock Hill, S.C./Jake Long, Coffeyville, Kan. 6.3; 2. CJ DeForest, Jr., Wheatland, Wyo./Andy Holcomb, San Juan Batista, Calif. 6.7; 3. (tie) Cody Snow, Los Olivos, Calif./Wesley Thorp, Throckmorton, Texas and Charly Crawford, Prineville, Ore./Ty Arnold, Midway, Texas 6.8 each; 5. Spencer Mitchell, Orange Cove, Calif./Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nevada 7.0; 6. (tie) Zane Barnson, Washington, Utah/Cole Wilson, Lake Shore, Utah and Kaleb Driggers, Hoboken, Georgia/Junior Nogueira, Presidente Prudente, Brazile 7.3 each; 8. (tie) Joshua Torres, Ocala, Fla./Jonathan Torres, Ocala, Fla and Levi Simpson, Ponoka, Alb./Jeremy Buhler, Arrowwood, Alb. 7.4 each.

Third round: 1. JB James, Jr., Bennett, Colo./Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz. 6.6; 2. Joshua Torres, Ocala, Fla./Jonathan Torres, Ocala, Fla. 6.8; 3. Rhen Richard, Roosevelt, Utah/Walt Woodard, Stephenville, Texas 7.0; 4. Kaleb Driggers, Hoboken, Ga./Junior Nogueira, Presidente Prudente, Brazile 7.2; 5. Cody Snow, Los Olivos, Calif./Wesley Thorp, Throckmorton, Texas 7.3; 6. Jr Dees, Aurora, S.D./Cody Cowden, Atwater, Calif. 7.5; 7. McKennan Buckner, Powell Butte, Ore./Morgan McVay, Sparks, Nev. 8.0; 8. Dale Benevides, Naalehu, Hawaii/Buck McCay, Eugene, Ore. 8.1. Finals: 1. Chad Masters, Cedar Hill, Tenn./Joseph Harrison, Overbrook, Okla. 5.7; 2. Chant DeForest, Bronc Boehnlein, Riverside, Calif. 6.2; 3. Joshua Torres, Ocala, Fla./Jonathon Torres, Ocala, Fla. 6.4; 4. Levi Simpson, Ponoka, Alb./Jeremy Buhler, Arrowwood, Alb. 6.9; 5. Kaleb Driggers, Hoboken, Ga./Junior Nogueira, Presidente Prudente, Brazil 7.9; 6. Cody Snow, Los Olivos, Calif./Wesley Thorp, Throckmorton, Texas 8.1.

Average:
1. Cody Snow, Los Olivos, Calif./Wesley Thorp, Throckmorton, Texas 29.1 seconds on 4 head; 2. (tie) Joshua Torres, Ocala, Fla./Jonathon, Torres, Ocala, Fla. and Kaleb Driggers, Hoboken, Ga./Junior Nogueira, Presidente Prudente, Brazil 31.6 each; 4. Levi Simpson, Ponoka, Alb./Jeremy Buhler, Arrowwood, Alb. 32.3; 5. Chant DeForest, Wheatland, Calif./Bronc Boehnlein, Riverside, Calif. 33.2; 6. Jr Dees, Aurora, S.D./Cody Cowden, Atwater, Calif. 33.7; 7. Chad Masters, Cedar Hill, Tenn./Joseph Harrison, Overbrook, Okla. 34.2; 8. Dale Benevides, Naalehu, Hawaii/Buck McCay, Eugene, Ore. 40.7.

Barrel racing – 2018 Red Bluff Champion –
Jessi Fish, Franklin, Tenn.

First round: 1. (tie) Jessi Fish, Franklin, Tenn. and Katie Pascoe, Morro Bay, Calif. 17.23 seconds each; 3. (tie) Nellie Miller, Cottonwood, Calif. and Jolee Lautaret-Jordan, Kingman, Ariz. 17.27 each; 5. (tie) Kellie Collier, Hereford, Texas and Darby Fox, King Hill, Ida. 17.28 each; 7. Brittany Pozzi Tonozzi, Victoria, Texas 17.30; 8. Jennifer Barrett, Buhl, Ida. 17.32; 9. Tiany Schuster, Krum, Texas 17.38; 10. (tie) Tyra Kane, Weatherford, Texas and Deb Guelly, Okotoks, Alb. 17.45 each.

Second round: 1. Jessie Telford, Caldwell, Idaho 17.08 seconds; 2. (tie) Katelyn Scott, Odessa, Texas and Jessi Fish, Franklin, Tenn. 17.30 each; 4. Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 17.33; 5. Jody Hale, Echo, Ore. 17.38; 6. (tie) Stevi Hillman, Weatherford, Texas and Jana Bean, Ft. Hancock, Texas 17.39 each; 8. Leia Pluemer, Bosque Farms, N.M. 17.40; 9. (tie) Christine Laughlin, Pueblo, Colo., Jennifer Barrett, Buhl, Idaho and Syd Wheeler, Greenfield, Calif. 17.41 each.

Average
: 1. Jessi Fish, Franklin, Tenn. 34.53 seconds on 2 runs; 2. Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 34.60; 3. Jessie Telford, Caldwell, Idaho 34.63; 4. Jennifer Barrett, Buhl, Idaho 34.73; 5. Jolee Lautaret-Jordan, Kingman, Ariz. 34.75; 6.Katelyn Scott, Odessa, Texas 34.83; 7. Darby Fox, King Hill, Idaho 34.88; 8 Tiany Schuster, Krum, Texas 34.92; 9. Christine Laughlin, Pueblo, Colo. 34.94; 10. Deb Guelly, Okotoks, Alb. 34.95.

Bull Riding 2018 Red Bluff Co-Champions – Jordan Hansen, Ponoka, Alb. and Garrett Tribble, Bristow, Okla. 1. (tie) Jordan Hansen, Ponoka, Alb. 88.5 points on Corey and Lang Rodeo’s Rewind, and Garrett Tribble, Bristow, Okla., 88.5 points on Rosser Rodeo’s Compton Kid; 3. J.W. Harris, Goldthwaite, Texas 86; 4. Joe Frost, Randlett, Utah 84; 5. Tyler Bingham, Honeyville, Utah 82.5; 6. Trey Benton, III, Rock Island, Texas 81; 7. Jesse Petri, Athens, Texas 75; 8. Aaron Williams, Pismo Beach, Calif. 64. ** All results are unofficial. For more information, visit RedBluffRoundup.com. For complete rodeo results, visit ProRodeo.com
of
Back to
Top
< Back
X