Tickets & Deals
Home > Events > 2017 Event Results

2017 Event Results

2017 Results

2017 Event Results

Results, Red Bluff Round-Up, April 21-23, 2017

All-around winner: Ryle Smith, Oakland, Calif. $7,051 in the steer wrestling and tie-down roping

Bareback Riding – 2017 Red Bluff Co-Champion – Shane O’Connell, Rapid City, S.D. and Tilden Hooper, Carthage, Texas


1. (tie) Shane O’Connell, Rapid City, S.D. 85 points on Bridwell Pro Rodeos’ Caddy Wagon and Tilden Hooper, Carthage, Texas, 85 points on Bridwell Pro Rodeo’s Raggidy Ann; 3. Jessy Davis, Power, Mont. 84.5; 4. Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah 83; 5. (tie) R. C. Landingham, Hat Creek, Calif., and Grant Denny, Minden, Nev., 82.5 each; 7. Richmond Champion, The Woodlands, Texas 82; 8.(tie) Austin Foss, Terrebonne, Ore. and Justin Miller, Billings, Mont. 81.5 each.

Steer Wrestling 2017 Red Bluff Champion – Chance Howard, Cedarville, Ark.


First round: 1. Kody Dollery, Caldwell, Texas 4.7 seconds; 2. Chance E. Howard, Cedarville, Ark. 4.9; 3. Baylor Roche, Tremonton, Utah 5.0; 4. Tyler Pearson, Louisville, Miss. 5.2; 5. Will Lummus, West Point, Miss. 5.4; 6. Luke Branquinho, Los Alamos, Calif. 5.6.

Second round: 1. Curtis Cassidy, Donalda, Alb.; 4.1 seconds; 2. Ryle Smith, Oakdale, Calif. 4.6; 3. John Henry Franzen, Riverton, Wyo. 4.7; 4. (tie) Jarret New, Wimberly, Texas and Kody Dollery, Caldwell, Texas 4.9 each; 6. (tie) Will Stovall, Roberts, Mont. and Sterling Lambert, Fallon, Nev. 5.1 each.

Third round: 1. Cody Pratt, Pueblo, Colo. 4.4 seconds; 2. Ryle Smith, Oakdale, Calif. 4.6; 3. Baylor Roche, Tremonton, Utah 4.7; 4. (tie) Sterling Lambert, Fallon, Nev. and Chance Howard, Cedarville, Ark. 4.8 each; 6. Josh Peek, Pueblo, Colo. 4.9.

Finals: 1. Chance Howard, Cedarville, Ark. 4.3 seconds; 2. Dakota Eldridge, Elko, Nev. 4.7; 3. (tie) Luke Branquinho, Los Alamos, Calif. and Taylor Gregg, Walla Walla, Wash. 4.9 each; 5. Ty Erickson, Helena, Mont. 5.1; 6. Kody Dollery, Caldwell, Texas 5.2.

Average: 1. Chance Howard, Cedarville, Ark. 19.2 seconds on four runs; 2. Kody Dollery, Caldwell, Texas 20.5; 3. Ryle Smith, Oakdale, Calif. 21.4; 4. Ty Erickson, Helena, Mont. 21.7; 5. Dakota Eldridge, Elko, Nev. 22.2; 6. Sterling Lambert, Fallon, Nev. 22.6.

Saddle bronc riding 2017 Red Bluff Champion – Hardy Braden, Welch, Okla.


1. Hardy Braden, Welch, Okla. 85 points on Calgary Stampede’s Turbo Rocket; 2. Jesse Wright, Milford, Utah 84.5; 3. (tie) Zeke Thurston, Big Valley, Alb. and Jake Watson, Hudsons Hope, B.C. 83.5 each; 5. Cody Wright, Milford, Utah 83; 6. (tie) Tyrell J. Smith, Sand Coulee, Mont. and Sterling Crawley, Stephenville, Texas; 82.5 each; 8. (tie) Taos Muncy, Corona, N.M. and Allen Boore, Axtell, Utah 82 points each.

Tie Down Roping 2017 Red Bluff Champion – Westyn Hughes, Caldwell, Texas

First round: 1. Marty Yates, Stephenville, Texas 8.9 seconds; 2. D.J. Parker, Hollister, Calif. 9.4; 3. Timber Moore, Aubrey, Texas 9.6; 4. Catfish Brown, Collinsville, Texas 10.1; 5. Sterling Smith, Stephenville, Texas 10.2; 6. Cody McCartney, Ottawa Lake, Mich. 10.4.

Second round: 1. Westyn Hughes, Caldwell, Texas 8.4 seconds; 2. Cooper Martin, Alma, Kan. 8.7; 3. Cy Eames, Gooding, Ida. 8.9; 4. (tie) Luke Jeffries, Maricopa, Ariz. and Cory Solomon, Prairie View, Texas 9.1 each; 6. Clint Nyegaard, Cuero, Texas 9.2.

Third round: 1. Trell Etbauer, Goodwell, Okla. 8.9 seconds; 2. Ryle Smith, Oakdale, Calif. 9.3; 3. Luke Landry, Leesville, La. 10.2; 4. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas 10.7; 5. Jake Pratt, Ellensburg, Wash. 10.8; 6. Roger Nonella, Redmond, Ore. 11.1.

Finals: 1. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas 8.7 seconds; 2. Kody Mahaffey, Sweetwater, Texas 8.9; 3. Westyn Hughes, Caldwell, Texas 10.0; 4. Monty Lewis, Hereford, Texas 10.1.

Average: 1. Westyn Hughes, Caldwell, Texas 40.9 seconds on 4 runs; 2. Cimarron Boardman, Stephenville, Texas 42.8; 3. Catfish Brown, Collinsville, Texas 43.0; 4. Kody Mahaffey, Sweetwater, Texas 43.5; 5. Trell Etbauer, Goodwell, Okla. 43.8; 6. Jake Pratt, Ellensburg, Wash. 45.6.

Team Roping 2017 Red Bluff Champions – Coleman Proctor, Pryor, Okla. and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla.

First round: 1. Coleman Proctor, Pryor, Okla./Billie Jack Saebens, Nowata, Okla. 7.0 seconds; 2. Brandon Beers, Powell Butte, Ore./Joel Bach, Mt. Vernon, Texas 7.6; 3.Clay Tryan, Billings, Mont./Jade Corkill, Fallon, Nev. 7.8; 4. Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz./Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev. 8.2; 5. Jake Barnes, Scottsdale, Ariz./Tyler Worley, Bluffdale, Texas 8.4; 6. Ryan Reed, Farmington, Calif./Cody Pearson, Tucson, Ariz. 8.6; 7. Lane Livingston, Seymour, Texas/Dakota Kirchenschlager, Morgan Mill, Texas 8.8; 8. Lane Karney, Creston, Calif./Dalton Pearce, San Luis Obispo, Calif. 9.1.

Second round: 1. Brandon Webb, Carrizo Springs, Texas/Kollin VonAhn, Blanchard, Okla. 6.3; 2. Luke Brown, Stephenville, Texas/Jake Long, Coffeyville, Kan. 6.4; 3. Matt Sherwood, Pima, Ariz./Walt Woodard, Stephenville, Texas 6.9; 4. (tie) Doyle Hoskins, Chualar, Calif./BJ Campbell, Aguila, Arz. And Shay Carroll, Prineville, Ore. and Todd Hampton, Madera, Calif. 7.4 each; 6. Jake Stanley, Hermiston, Ore. and Kyle Lockett, Visalia, Calif. 7.8; 8. Case Hirdes, Turlock, Calif./Cord Forzano, Madera, Calif. 8.1.

Third round: 1. Lane Ivy, Adrian, Texas and Buddy Hawkins, II, Columbus, Kan. 7.1 seconds; 2. Hayes Smith, Central Point, Ore. and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore. 7.3; 3. Coleman Proctor, Pryor, Okla. and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla. 7.4; 4. Shay Carroll, Prineville, Ore. and Todd Hampton, Madera, Calif. 8.2; 5. Preston Burgess, Hilmar, Calif. and Cody Cowden, Atwater, Calif. 8.7; 6. Jake Cooper, Monument, N.M. and Brady Norman, Springer, Okla. 9.0; 7. Blake Hirdes, Turlock, Calif. and John Chaves, Los Alamos, Calif. 9.5; 8. Cory Kidd V, Statesville, N.C. and Cole Davison, Stephenville, Texas 9.7.

Finals: 1. Blake Hirdes, Turlock, Calif./John Chaves, Los Alamos, Calif. 7.6; 2. Coleman Proctor, Pryor, Okla./Billie Jack Saebens, Nowata, Okla. 8.0; 3. Lane Ivy, Adrian, Texas/Buddy Hawkins II, Columbus, Kan. 8.8; 4. Shay Carroll, Prineville, Ore./Todd Hampton, Madera, Calif. 8.9; 5. (tie) Dakota Eldridge, Elko, Nev./Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif. and Cory Kidd V, Statesville, N.C./Cole Davison, Stephenville, Texas 10.1 each.

Average: 1. Coleman Proctor, Pryor, Okla./Billie Jack Saebens, Nowata, Okla. 38.1 seconds on 4 runs; 2. Lane Ivy, Adrian, Texas/Buddy Hawkins II, Columbus, Kan. 38.5; 3. Shay Carroll, Prineville, Ore./Todd Hampton, Madera, Calif. 43.3; 4. Blake Hirdes, Turlock, Calif./John Chaves, Los Alamos, Calif. 47.4; 5. Cory Kidd V, Statesville, N.C./Cole Davison, Stephenville, Texas 49.6; 6. Jake Cooper, Monument, N.M./Brady Norman, Springer, Okla. 53.8; 7. Jake Stanley, Hermiston, Ore./Kyle Lockett, Visalia, Calif. 54.4; 8. Dakota Eldridge, Elko, Nev./Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif. 57.0.

Barrel racing – 2017 Red Bluff Champion – Stevi Hillman, Weatherford, Texas
First round:

1. (tie) Carley Richardson, Pampa, Texas and Christine Laughlin, Pueblo, Colo. 17.26 seconds each; 3. (tie) Tiany Schuster, Krum, Texas and Kellie Collier, Hereford, Texas 17.37 each; 5. Jana Bean, Ft Hancock, Texas 17.38; 6. Taylor Langdon, Aubrey, Texas 17.42; 7. Jill Welsh, Parker, Ariz. 17.50; 8. Stevi Hillman, Weatherford, Texas 17.56; 9. Jaime Hinton, Bulverde, Texas 17.58; 10. Carman Pozzoon, Aldergrove, B.C. 17.61.

Second round: 1. Stevi Hillman, Weatherford, Texas 17.02 seconds; 2. Sydni Blanchard, Albuquerque, N.M. 17.07; 3. Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 17.19; 4. Taylor Langdon, Aubrey, Texas 17.22; 5. Tiany Schuster, Krum, Texas 17.23; 6. Jaime Hinton, Bulverde, Texas 17.33; 7. Kris Gadbois, Escondido, Calif. 17.35; 8. Mary Jo Camera, Ceres, Calif. 17.40; 9. Sami Morisoli, Paso Robles, Calif. 17.41; 10. (tie) Kellie Collier, Hereford, Texas and Brittany Kell, Paso Robles, Calif. 17.42 each.

Average: 1. Stevi Hillman, Weatherford, Texas 34.58 seconds on two runs; 2. Tiany Schuster, Krum, Texas 34.60; 3. Taylor Langdon, Aubrey, Texas 34.64; 4. Carley Richardson, Pampa, Texas 34.71; 5. Kellie Collier, Hereford, Texas 34.79; 6. Sydni Blanchard, Albuquerque, N.M. 34.86; 7. Jaime Hinton, Bulverde, Texas 34.91; 8. Jill Welsh, Parker, Ariz. 34.96; 9. Kris Gadbois, Escondido, Calif. 35.04; 10. Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 35.07.

Bull Riding 2017 Red Bluff Champion – Trey Benton III, Rock Island, Texas

1. Trey Benton, III, Rock Island, Texas 88.5 points on Rosser Rodeo’s Heartbreak; 2. Tim Bingham, Honeyville, Utah 85.5; 3. Roscoe Jarboe, New Plymouth, Ida. 84; 4. Garrett Tribble, Bristow, Okla. 82; 5. Jordan Hansen, Okotoks, Alb. 81; 6. Cain Smith, Pendleton, Ore. 80; 7. Brennon Eldred, Sulphur, Okla. 76; 8. Jesse Petri, Geneva, Fla. 74.

of 0
Back to
Top
< Back
X