Tickets & Deals
Home > Events > 2016 Event Results

2016 Event Results

Bareback Riding

Bareback Riding - 2016 Red Bluff Champion - Mason Clements, Sandy, Utah

1. Mason Clements, Sandy, Utah, 88 points on Growney Bros. Raggidy Ann; 2. Clayton Bigelow, Clements, CA, 86; 3. Jake Brown, Hillsboro, Texas 84; 4. Delvecchio Kaye, Round Rock, Ariz. 83.5; 5. (tie) Caleb Bennett, Tremonton, Utah and Jake Vold, Ponoka, Alb. 81 each; 7. (tie) R.C. Landingham, Paso Robles, Calif. and Grant Denny, Minden, Nev. 80.5 each.
of 0

Steer Wrestling

Steer Wrestling 2016 Red Bluff Champion - Ty Erickson, Helena, Mont.

First round: 1. Harley Cole, Calgary, Alb. 5.1 seconds; 2. Del Ray Kraupie, Bridgeport, Neb. 5.5; 3. (tie) Timmy Sparing, Helena, Mont. and Wyatt Smith, Rexburg, Idaho. 6.1 each; 5. (tie) Cody Cabral Hilo, Hawaii and Josh Peek, Pueblo, Colo. 6.3 each

Second round: 1. Scott Guenthner, Consort, Alb. 4.2 seconds; 2. Will Stovall, Roberts, Mont. 4.4; 3. Josh Garner, Live Oak, Calif. 4.9; 4. Sterling Lambert, Fallon, Nev. 5.0; 5. Jacob Shofner, Huntsville, Texas 5.4; 6. John Franzen, Riverton, Wyo. 5.6.

Third round: 1.(tie) Dirk Tavenner, Rigby, Id. and Jack Vanderlans, Temecula, Calif. 5.8 each; 3. Del Ray Kraupie, Bridgeport, Neb. 5.9; 4. Ty Erickson, Helena, Mont. 6.1; 5. Jacob Shofner, Huntsville, Texas 6.3; 6. John Franzen, Riverton, Wyo. 6.8.

Finals

1. Ty Erickson, Helena MT, 5.1 seconds; 2. Billy Boldon, Oglala, SD 5.8; 3. Jason Thomas, Benton AR 6.2; 4. Jacob Shofner, Huntsville, TX 7.2.

Average

1. Ty Erickson, Helena MT 28.4 seconds on four runs; 2. Jake Vanderlans, Temecula, CA 30.8; 3. Jason Thomas, Benton AR 30.9; 4. Jacob Shofner, Huntsville, TX 31.1; 5. Billy Boldon, Oglala, SD 32.3; 6. Will Stoval, Roberts, MT 38.5.
of 0

Saddle Bronc Riding

Saddle bronc riding 2016 Red Bluff Champion - Samuel Kelts, Millarville, Alberta

1. (tie) Samuel Kelts, Millarville, AB on Last Call, Flying U Rodeo Co.; 2. (tie) Joe Lufkin, Sallisaw, OK and Audy Reed, Spearman, Texas 82 each; 4. Curtis Garton, New Zealand 81.5; 5. (tie) Dean Wadsworth, Ozona, Texas and Luke Butterfield, Canada 80 each; 7. (tie) Dustin Flundra, Pincher Creek, AB and Dusty Hausauer, Dickinson, ND 79.5 each;
of 0

Tie Down Roping

Tie Down Roping 2016 Red Bluff Champion - Clint Robinson, Spanish Fork, Utah

First round: 1. Rhen Richard, Roosevelt, Utah 9.4 seconds; 2. Blane Cox, Cameron, Texas 10.6; 3. Cade Swor, Winnie, Texas 11.0; 4. Tyson Durfey, Weatherford, Texas 11.6; 5. Seth Hall, Albuquerque, N.M. 11.7; 6. Randall Carlisle, Athens, La. 11.9.

Second round: 1. Blane Cox, Cameron, Texas 8.3 seconds; 2. Clint Robinson, Spanish Fork, Utah 9.4; 3. Tweety McBride, Brenham, Texas 9.9; 4. Cody McCartney, Ottawa Lake, Mich. 10.1; 5. Russell Cardoza, Terrebonne, Ore. 10.4; 6. Jake Hannum, Plain City, Utah 10.5.

Third round: 1. Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas 9.6 seconds; 2.D.J. Parker, Hollister, Calif. 10.1; 3. Joseph Parsons, 10.8; 4. Jake Pratt, Ellensburg, Wash. 11.3; 5. Randall Carlisle, Athens, La. 11.9; 6. Clint Robinson, Spanish Fork, Utah 12.3.

Finals

1. Stetson Vest, Childress, TX 8.9 seconds; 2. Shane Hanchey, Sulphur, LA 9.5; 3. . Jerrad Hofstetter, Shallow Water, TX 9.8; 4. Seth Hall, Albuquerque, NM 10.3; 5. Clint Robinson, Spanish Fork, UT 11.5; 6; Ryle Smith, Oakdale, CA 12.1.

Average

1. Clint Robinson, Spanish Fork, UT 45.7 seconds on four runs; 2. Stetson Vest, Childress, TX 47.5; 3. . Jerrad Hofstetter, Shallow Water, TX 47.7; 4. Blane Cox, Cameron, TX 49.6; 5. Ryle Smith, Oakdale, CA 49.8; 6. (tie) Shane Hanchey, Sulphur, LA and Seth Hall, Albuquerque, NM 50.5 each.
of 0

Team Roping

Team Roping 2016 Red Bluff Champions - J.B. James, Jr., Bennett, Colo. and Brock Hanson, Casa Grande, Ariz.

First round: 1. Matt Sherwood, Pima, Ariz./Quinn Kesler, Holden, Utah 5.8 seconds; 2. J.B. James, Jr, Bennett, Colo./Brock Hanson, Casa Grande, Ariz. 6.2; 3. Kolton Schmidt, Barrhead, Alb./Shay Carroll, Prineville, Ore. 6.3; 4. Brooks Dahozy, Warm Springs, Ore./Byron Wilkerson, Duncan, Ariz. 6.6; 5. (tie) Seth Hall, Albuquerque, N.M./Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., Garrett Rogers, Baker City, Ore./Jake Minor, Ellensburg, Wash., and Blake Teixeira, Tres Pinos, Calif./C.J. DeForest, Jr. Wheatland, Calif. 6.8 each; 8. Dan Williams, Jr., Gerber, Calif./Dusty Bravos, Anderson, Calif. and Garrett Tonozzi, Fruita, Colo./Wyatt Cox, Arroyo Grande, Calif. 7.0 each.

Second round: 1. Zac Small, Welch, Okla./Wesley Thorp, Stephenville, Texas 5.0 seconds; 2. Riley Minor, Ellensburg, Wash./Brady Minor, Ellensburg, Wash.5.6; 3. Garrett Tonozzi, Fruita, Colo./Wyatt Cox, Arroyo Grande, Calif. 5.7; 4. Clayton Hass, Terrell, Texas/Cody Doescher, Oklahoma City, Okla. 5.8; 5. Clay Smith, Broken Bow, Okla./Paul Eaves, Lonedell, Mo. 6.1; 6. Garrett Rogers, Baker City, Ore./Jake Minor, Ellensburg, Wash. 6.3; 7. Jake Cooper, Monument, N.M. Tyler McKnight, Wells, Texas 6.7; 8. J.B. James, Jr., Bennett, Colo./Brock Hanson, Casa Grande, Ariz. 6.8

Third round: 1. Brooks Dahozy, Warm Springs, Ore./Byron Wilkerson, Duncan, Ariz. 5.4; 2. J.B. James, Jr., Bennett, Colo./Brock Hanson, Casa Grande, Ariz. 5.8; 3. Zac Small, Welch, Okla./Wesley Thorp, Stephenville, Texas 5.9; 4. (tie) Clay Smith, Broken Bow, Okla./Paul Eaves, Lonedell, Mo.,Blaine Vick, Dublin, Texas/Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas, and Garrett Rogers, Baker City, Ore./Jake Minor, Ellensburg, Wash. 6.1 each; 7. Dustin Bird, Cut Bank, Mont./Russell Cardoza, Terrebonne, Ore. 6.4; 8. Arky Rogers, Kemp, Texas/York Gill, Stephenville, Texas 7.1.

Finals

1. Jake Cooper, Monument, NM/ Tyler McKnight, Wells, TX 5.1 seconds; 2. Clay Smith, Broken Bow, OK/ Paul Eaves, Londell, MO 5.2; 3. Zac Small, Welch, OK/ Wesley Thorp, Stephenville, TX 6.3; 4. . Brooks Dahozy, Warm Springs, OR/ Bryon Wilkerson, Duncan, AZ 7.2; 5. J.B James Jr., Bennett, CO/ Brock Hanson, Casa Grande, AZ 7.7; 6. Ryan Reed, Wittman, AZ/ Tanner Luttrell, Oroville, CA 10.6.

Average:

1. J.B James Jr., Bennett, CO/ Brock Hanson, Casa Grande, AZ 26.5 seconds on four runs; 2. Jake Cooper, Monument, NM/ Tyler McKnight, Wells, TX 29.1; 3. Zac Small, Welch, OK/ Wesley Thorp, Stephenville, TX 29.2; 4. Brooks Dahozy, Warm Springs, OR/ Bryon Wilkerson, Duncan, AZ 30.4; 5. Clay Smith, Broken Bow, OK/ Paul Eaves, Londell, MO 32.9; 6. Dustin Bird, Cut Bank, MT/ Russell Cardoza, Terrebonne, OR 34.1; 7. Blain Vick, Dublin, TX/Jim Ross, Stephenville, TX 39.7; 8. Ryan Reed, Wittman, AZ/ Tanner Luttrell, Oroville, CA 40.6.
of 0

Barrel Racing

Barrel racing - 2016 Red Bluff Champion - Taylor Langdon, Aubrey, Texas

First round:

1. Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga. 17.26 seconds; 2. Taylor Langdon, Aubrey, Texas 17.35; 3. Carley Richardson, Pampa, Texas 17.42; 4. Kimmie Wall, Roosevelt, Utah 17.55; 5. Kristel Ising, Livermore, Calif. 17.65; 6. Brenda Mays, Terrebonne, Ore. 17.70; 7. (tie) Trula Churchill, Valentine, Neb., Rachel Dice, Livermore, Calif. and Tyra Kane, Dublin, Texas 17.71 each; 10. Stevi Hillman, Weatherford, Texas 17.72.

Second round:

1. Sarah Rose Mcdonald, Brunswick, GA and Rachel Dice, Livermore, CA 17.34 seconds each; 3. Taylor Langdon, Aubrey, Texas 17.39; 4. Carley Richardson, Pampa, TX 17.47; 5. Deb Guelly, Okotoks, Alb. 17.52; 6. Trula Churchhill, Valentine, NE 17.53; 7. Viki Friedrich, Salkum, Wash. 17.67; 8. (tie) Cayla Melby, Burneyville, Okla. and Nellie Miller, Cottonwood, Calif. 17.69 each; 10. Brenda Mays, Terrebonne, Ore. 17.71.

Average:

1. Taylor Langdon, Aubrey, TX 34.74 seconds on two runs; 2. Carley Richardson, Pampa, TX 34.89; 3. Rachel Dice, Livermore, CA 35.05; 4. Sydni Blanchard, Albuquerque, NM 35.14; 5. (tie) Trula Churchhill, Valentine, NE and Sarah Rose McDonald, Brunswick, GA 35.24 each; 7. Deb Guelly, Okotoks, AB 35.36; 8. Brenda Mays, Terrebonne, OR 35.41; 9. Victoria Cook, Willows, CA 35.47; 10. (tie) Sidney Forest, Lipan, TX and Stevi Hillman, Weatherford, TX 35.50 each.
of 0

Bull Riding

Bull Riding 2016 Red Bluff Champion - Bayle Worden, Charleston, Texas

1. Bayle Worden, Charleston, TX 88.5 points on What a Ball, Growney Bros.; 2. Dallee Mason, Weiser, ID 85.5; 3. Roscoe Jarboe, New Plymouth, ID 83.5; 4. Riker Carter, Stone, ID 83; 5. Garrett Tribble, Bristow, OK 80; 6. (tie) Joseph McConnel, Bloomsfield, NM and Brennon Eldred, Sulphur, OK 79; 8. Jesse Aitken, Laytonville, Calif. 76.5.
of 0
Back to
Top
< Back
X